Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler Nelerdir? Tüm Hastanelerde Geçerli mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS), geniş hizmet yelpazesi ve SGK anlaşmalı özel sağlık kurumlarında geçerliliği ile bilinen bir sigorta türüdür. TSS, ayakta ve yatarak tedavi teminatlarını ana teminat seçenekleri olarak sunar ve poliçe kapsamı ek teminatlarla genişletilebilir. Ancak, poliçe kapsamındaki bu teminatlardan faydalanmak için bazı hastanelerin anlaşmalı olması gerekmektedir. 

Yani, SGK ile anlaşmalı olmayan hastanelerde yapılan masraflar sigorta kapsamında karşılanmaz. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 98. maddesi gereğince sigorta şirketi tarafından fark ücreti ödenir. 15₺ katılım ücreti ödeyerek anlaşmalı hastanelerde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Aksi takdirde masrafları kendi cebinizden karşılamak durumunda kalabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler Neden Önemlidir?

Hangi hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortası teminatlarından yararlanılabileceği konusu büyük önem taşır. Bu nedenle, tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişilerin en çok merak ettikleri konulardan biri, sigorta anlaşmalı hastanelerin hangileri olduğudur.

Poliçe satın almadan önce mutlaka anlaşmalı kurumların listesine göz atmanızı öneririz. Bu sayede, "Kurum bana uygun mu, poliçe kapsamında hangi hizmetleri alabilirim?" gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca, özellikle tedavi olmak istediğiniz bir doktor varsa, ilgili hastanenin SGK anlaşmasının olup olmadığını öğrenerek poliçenizi yaptırmanızda fayda var. Çünkü TSS poliçenizi kullanırken sağlık hizmeti aldığınız doktorların da SGK anlaşmalı olması gerekmektedir.

Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastane Ağı Nedir?

Sigorta şirketleri, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan kurumları "hastane" olarak kabul eder. Ayakta tedavi sunan klinikler, bakım evleri, sağlık kulüpleri, fizik tedavi merkezleri, huzurevleri ve madde bağımlılığı ile mücadele eden kurumlar bu tanımın dışında kalır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler ağı, SGK ile anlaşmalı ve sigorta şirketinin özel şartlarına göre sözleşme imzalayan hastaneleri içerir. Anlaşmalı özel hastane kavramı, poliçede yer alan teminatları kullanabileceğiniz yerleri ifade eder.

İlginizi çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Almak İçin 7 Neden

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerli?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmek için anlaşmalı kurumlara gitmeniz gerekmektedir. Sigorta şirketiniz, poliçe kapsamında bulunan sağlık hizmetlerinin tamamını veya büyük bir bölümünü karşılar. Ancak anlaşmalı kurumlar listesi ve detayları sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca, yıl içinde bazı hastanelerin anlaşmalarının bitebileceğini de unutmamalısınız.

Anlaşmalı Hastaneler ve Detaylar

Tamamlayıcı sağlık sigortası geçerli olan hastaneler listesi oldukça uzundur. "Tamamlayıcı sağlık sigortası hangi hastanelerde geçerli?" sorusuna yanıt olarak, Axa Sigorta, Allianz, Ak Sigorta ve Anadolu Sigorta’nın anlaşmalı olduğu hastanelerden birkaçını listeledik.

Axa Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

AXA Sigorta, Türkiye'nin en geniş anlaşmalı hastane ağlarından birine sahiptir. Sağlığım Tamam ve Sağlığım Tamam B olmak üzere 2 farklı tamamlayıcı sağlık sigortası planı sunar. Her iki planın da anlaşmalı hastane ağı oldukça geniştir.

Anlaşmalı hastanelerin listesini şu şekilde bulabilirsiniz:

  • AXA Sigorta web sitesi
  • AXA Sigorta mobil uygulaması: AXA Sigorta mobil uygulamasını App Store veya Google Play'den indirebilirsiniz.

Allianz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

600’den fazla sağlık kurumu ile anlaşmalı olan Allianz Sigorta, sigortalılara hemen her şehirde özel hastanelerden yararlanma imkanı sunar. Allianz Sigorta anlaşmalı sağlık kuruluşları listesinde, check-up, optik, diş, mamografi, eczane, doktor ve diyetisyen gibi ek sağlık hizmetleri bulunmaktadır.

Anlaşmalı hastanelerin listesini Allianz Sigorta web sitesinden bulabilirsiniz.

Anadolu Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Anadolu Sigorta anlaşmalı hastanelerde aldığınız tedavilerin masrafları, sigorta şirketi tarafından karşılanır. Anadolu Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler; A, B, C tipi olmak üzere network olarak adlandırılan üç ayrı kurum listesinden oluşur.

Anlaşmalı hastanelerin listesini Anadolu Sigorta web sitesinden bulabilirsiniz.

AveonGlobal Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Aveon Global Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, iki farklı network seçeneği sunar:

Geniş Network: En geniş hastane ağına sahiptir.

Dar Network: Anlaşmalı sağlık kurumu adedi daha azdır.

Anlaşmalı hastanelerin listesini Aveon Global Sigorta'nın resmi web sitesinden görebilirsiniz.

Ethica Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Ethica Sigorta, geniş bir anlaşmalı hastane ağına sahiptir. Türkiye'nin tüm illerinde ve ilçelerinde bulunan SGK anlaşmalı özel hastanelerde Ethica Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile tedavi olabilirsiniz.

Anlaşmalı hastanelerin listesini Ethica Sigorta web sitesinden bulabilirsiniz.

HDI Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

HDI Sigorta, Türkiye'nin birçok ilinde ve ilçesinde bulunan geniş bir anlaşmalı hastane ağına sahiptir. SGK anlaşmalı özel hastanelerde HDI Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile tedavi olabilirsiniz.

Anlaşmalı hastanelerin listesini HDI Sigorta web sitesinden bulabilirsiniz.

RAY Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

RAY Sigorta, Türkiye'nin en geniş anlaşmalı hastane ağlarından birine sahiptir. Sınırsız Network ve Dar Network olmak üzere 2 farklı network seçeneği sunar:

Sınırsız Network: SGK ile anlaşması olan tüm özel sağlık kurumlarında geçerlidir.

Dar Network: Anlaşmalı sağlık kurumu adedi daha azdır, ancak primler de daha uygundur.

Anlaşmalı hastanelerin listesini RAY Sigorta web sitesinden bulabilirsiniz.

Sompo Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Sompo Sigorta, Türkiye'nin birçok ilinde ve ilçesinde bulunan geniş bir anlaşmalı hastane ağına sahiptir. SGK anlaşmalı özel hastanelerde Sompo Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile tedavi olabilirsiniz.

Anlaşmalı hastanelerin listesini Sompo Sigorta web sitesinden bulabilirsiniz. 

TSS anlaşmalı hastaneler ağı oldukça geniştir. Genel olarak tamamlayıcı sağlık sigortası geçen hastaneler; Medical Park, Medicana, Medipol ve Kolan Hastaneleri diyebiliriz. "Tamamlayıcı sağlık sigortası hangi hastanelerde geçerli?" sorunuzun cevabını, aşağıdaki sigorta şirketlerinin web sitelerine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ak, Bupa Acıbadem, Allianz, Anadolu, Axa, Doğa, Eureko, HDI, Magdeburger, Mapfre, NN Hayat ve Emeklilik,Aveon, Ray, Sompo, Türk Nippon, Türkiye Sigorta ve Quick Sigorta.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Sağlık Hizmetlerini Karşılar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, hastanede bir hastalık nedeniyle 24 saatten uzun kaldığınızda ameliyat, yoğun bakım, diyaliz, kemoterapi, yemek ve refakatçi gibi tedavi masraflarını karşılar. Ayakta tedavi teminatı kapsamındaki doktor kontrolü, ilaç temini, muayene, ameliyat, tahlil, teşhis, pansuman ve görüntüleme işlemlerinden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca diş tedavisi, doğum, psikolojik yardım ve diyetisyen hizmeti gibi teminat seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Sağlık Hizmeti Almak İçin Sigorta Şirketine Nasıl Başvuru Yapılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı kullanarak tedavi talebinde bulunmak istiyorsanız, öncelikle tedavi almak istediğiniz özel hastanenin sigorta şirketinizle anlaşmalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tedavi talep edeceğiniz hastalığın poliçe başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkmış olması gerekmektedir. Tedavi almak için T.C. kimlik numaranızı hastane bankosundaki görevliye vermeniz yeterli olacaktır. Görevli, T.C. kimlik numaranızı kullanarak sigorta şirketinden onay alır ve hiçbir ücret ödemeden tedavi olmanızı sağlar.

Bütçenize en uygun tekliflerle en iyi tamamlayıcı sağlık sigortasını satın almak için hemen tıklayın!

Quick insurance proccess

Talk to an expert
×